العربیه   English   فارسی
ارتباط با ما تصاویر سوالات متداول مقالات درمانهای غیر جراحی درمان جراحی ریزش موی سر درباره ما
کلینیک ترمیم و کاشت موی دکتر عباسی
 
نکته روز
يك سر كم‌پشت و طاس بمراتب زيباتر و بهتر از يك سر كاشته شده با نماي غيرطبيعي و نازيبا مي‌باشد. و كاشت مو در دو كلمه خلاصه مي‌شود. 1- زيبا 2- طبيعي بودن . قضاوت خوب محصول تجربه است و از دست دادن ارزش و اعتبار محصول قضاوت بد
عضو عال بین الملی جراحی ترمیم مو
ISHRS
ریزش مو
با اینكه دیگر در انسان از مو به عنوان محافظ، نگهدارنده حرارت و یا پوشش استفاده نمی شود، هنوز عامل مهمی در ظاهر و شناخته شدن افراد می باشد. ظاهر خوب و آراسته در روابط اجتماعی و انسانی مهم است وگاهی باعث ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در افراد می شود.
بدن انسان نزدیك به 5 میلیون فولیكل مو دارد، در حالی كه پوست سر 150-100 هزار از این تعداد را در بر می گیرد. افراد با موهای بلوند بیشترین تعداد فولیكول ها را در سر داشته و بعد از آنها مو قهوه ای ها و موقرمزها به ترتیب قرار دارند. رویش طبیعی (طولی) موی سر در ماه 1cm است.

سیكل طبیعی رشد مو
برای درك علت ریزش مو لازم است كه سیكل طبیعی رشد مو را بدانیم. فولیكول مو برای تولید و بیرون فرستادن مو تكامل یافته است. مو از پروتئین هایی به نام كراتین ساخته شده است.رشد موی انسان سه مرحله دارد :

 1. آناژن: مرحله رشد
 2. كاتاژن: مرحله پسرفت
 3. تلوژن: مرحله استراحت

به دنبال دوره های رشد (آناژن) كه به طور متوسط سه ساله است یك دوره كوتاه 4-2 هفته ای داریم كه طی آن مو كاملاً پسرفت می کند (كاتاژن) سپس مرحله استراحت (تلوژن) شروع شده و 4-3 ماه طول می كشد. ریزش مو تنها هنگامی اتفاق می افتد كه سیكل رشد بعدی شروع شده و یك موی دیگر رشد می كند. به طور متوسط روزانه 100-50 موی در مرحله تلوژن می ریزند. این ریزش مو , طبیعی است و همان ریزشی است كه در دوش گرفتن و برس زدن مو می بینیم. موهای ریخته شده دوباره جایگزین میشود.

Hair Cycle
Hair Cycle

عوامل مختلفی می توانند روی سیكل رویش مو اثر گذاشته و باعث ریزش موی دائمی یا موقت شوند مثل: سابقه تب بالا، بیماری های تیروئید، كم خونی، رژیم های غذایی خاص، زایمان و شیردهی، مصرف بعضی داروها، بیماریهای التهابی یا عفونی پوست سر، مواد شیمیایی، شیمی درمانی، استرس و غیره.
شایعترین علت ریزش موی سر، ریزش موی سر مردانه با زمینه ژنتیك می باشد.هورمونهای مردانه( آندروژن ها) مهمترین فاكتورهای كنترل رشد موی سر انسان هستند. رشد سبیل، موهای زیربغل و ناحیه کشاله ران به آندروژن ها وابسته است این امر باعث رشد ضخیم انها می شود. موی سر بعد از بلوغ به هورمونهای مردانه( آندروژن ها )واکنش منفی نشان داده و به مرور سبب کاهش تعداد و ریزش انها می شود.

ریزش موی آندروژنتیك (وابسته به هورمون مردانه)
درمردها این ریزش مو، بعد از بلوغ , هر زمانی كه میزان آندروژن های خون بالا رود، شروع می شود. به عبارت دیگر برای ریزش موی مردانه دو عامل یعنی:
1- وجود هورمونهای مردانه و 2- عامل ارث که در ان شخص باید وجود داشته باشد.
اولین تغییر ، عقب رفتن خط رویش مودر شقیقه ها می باشد. این حالت در 96% مردان سفیدپوست، چه آنهایی كه ریزش موی سر در آینده پیدا می كنند و چه آنهایی كه پیدا نمی كنند، دیده می شود. سپس این ریزش به نواحی عقب تر پیشروی و به قله سر ختم می شود.
موهای پشت و بغل سر چون عموماً فاقد گیرنده های هورمون مردانه می باشند، معمولاً نریخته و تا آخر عمر باقی می مانند. با اینكه تراكم مو با افزایش سن كاهش پیدا می كند، , ولیکن نمی توان در یك مرد جوان كه ریزش موی آندروژنتیك دارد، میزان و نهایت ریزش را پیش بینی كرد. معمولاً در كسانی كه در دهه دوم زندگی ریزش موی آنها شروع می شود، طاسی و یا کم پشت شدن مو شدیدتر است. در بعضی مقالات گزارش شده كه مردان در 20 سالگی‏ 20%، در 30 سالگی 30 % و در 40 سالگی 40% احتمال ریزش موی آندروژنتیك را دارند. میزان آندروژن ها برای بروز ریزش مو, لازم نیست, بیشتر از حد طبیعی باشد. اگر ژن ریزش مو موجود ، و آندروژن ها در حد طبیعی باشند، ریزش موی آندروژنتیك بروز می كند.
روی سلول های ریشه مو‏ ، گیرنده های آندروژنی وجود دارند و بیشترین تمایل را برای جذب به ترتیب برای دهیدروتستوسترون، تستوسترون، استروژن و پروژسترون دارند. دهیدروتستوسترون پس از اتصال به گیرنده، وارد سلول شده و روی هسته سلول تأثیر گذاشته و از تولید پروتئین توسط DNA جلوگیری می كند. در نهایت رشد فولیكول رفته رفته متوقف می شود.
به این طریق، تعداد موهای موجود در مرحله رشد (آناژن) و زمان مرحله رشد كاهش پیدا كرده و منجر به کاهش رشد موها و تغییر رنگ موها می شود. در این جریان موهای بیشتری به مرحله استراحت (تلوژن) میروند و این موهای ضعیف شده در برابر آسیب های روزانه چون برس زدن و شستن حساستر می شوند. در مردان با ریزش موی آندروژنتیك، تمام موهای ناحیه گرفتار به تدریج (ولی نه حتماً) درگیر این جریان شده و با گذشت زمان سر توسط موهای كركی نازك پوشیده می شوند. تولید پیگمان (دانه رنگی) نیز كاهش پیدا می كند و موها كمرنگتر می شوند. نهایتاً ناحیه مبتلا ،كم پشت به نظر رسیده و ممكن است طی زمان سر از مو خالی شود. علت ریزش موی آندروژنتیك ،ارثی است و ژن آن می تواند از طرف پدر و یا مادر و یا هر دو به ارث برسد.

Norwood-Hamilton Scale
Miniaturization

نما و مدل های ریزش مو در زنان
مدل های ریزش مو در زنان متنوع بوده و به راحتی قابل تشخیص نیستند. در بیشتر موارد، ریزش موها در زنان به طور مؤثری قابل درمان می باشد. برخلاف مردها، ریزش مو در زنان در سنین 50 سالگی و بالاتر شروع می شود و ممكن است هیچ ارتباط ارثی واضحی نداشته باشد. می تواند به صورت "ریزش موی تیپ زنانه" نبوده و از هیچ الگویی پیروی نكند. تشخیص ریزش مو در یك زن باید توسط یك متخصص پوست و موی باتجربه صورت گیرد. در زنها نیز چون مردها ،شایعترین علت این ریزش مو، آندروژنتیك میباشد. اگرچه ریزش موی خانم ها با این علت معمولاً به سمت طاسی كامل چون مردها نمی رود. مدل های ریزش موی آندروژنتیك در زنها متنوع بوده و به شكل های زیر دیده می شود.

 • كم پشت شدن منتشر سر ، با كاهش واضح و بیشتر در قسمت پشت سر .
 • كم پشت شدن منتشر سر ، با كاهش واضح و بیشتر در قسمت جلوی سر بدون درگیری شقیقه ها .
 • كم پشت شدن منتشر سر ، با كاهش واضح و بیشتر در قسمت جلوی سر و درگیری خط رویش مو .
باید بدانیم كه ریزش مو در زنانی كه زود بالغ شده اند می تواند در سنین 20-18 سالگی شروع شود و در صورت درمان نشدن پیشرفت وسیعی داشته باشد.

Ludwig Classification

از علل دیگر ریزش مو ،كه در خانمها بیشتر دیده می شود می توان از موارد زیر نام برد:

 1. تریكوتیلومینیا Tricothilomania
  كندن موی غیر ارادی: معمولاً به صورت تكه ای وجود دارد. چرا كه عادت دارند از یك ناحیه مشخص مو بكنند. درمان این بیماری بدون شناختن منشاء روانی آن امكان پذیر نیست.
 2. آلوپسی آرئاتا Alopecia Areata
  یك مشكل سیستم ایمنی كه باعث ریزش مو می شود اغلب به صورت تكه ای دیده می شود. می تواند از كاهش منتشر تا تكه های وسیع جزیره ای كاهش مو در سر دیده شود. معاینه برای تشخیص الزامی است.
 3. آلوپسی مثلثی
  كاهش مو در شقیقه ها كه گاهی در بچگی شروع می شود. ریزش مو می تواند كامل باشد یا چند خط نازك باقی بماند. علت واضح نیست ولی درمان جراحی دارد.
 4. تلوژن افلوویوم
  یك نوع شایع ریزش مو كه طی آن درصد بالایی از موها واردمرحله ریختن می شوند. علل آن عبارتند از: هورمونی، دارویی، بعد از زایمان ،تغذیه ای و استرس و فشار روحی
 5. آلوپسی ناشی از کشش موها
  بیشتر در زنان سیاهپوست با مدل های موی خاص كه با كشیدن بیش از اندازه مو همراه هستند، دیده می شود
صفحه نخست | درباره ما | ریزش موی سر | درمان جراحی | درمان غیر جراحی | مقالات | سوالات متداول | تصاویر | ارتباط با ما