العربیه   English   فارسی
ارتباط با ما سوالات متداول مقالات تصاویر درمانهای غیر جراحی درمان جراحی ریزش موی سر درباره ما
کلینیک ترمیم و کاشت موی دکتر عباسی
 
نکته روز

يك سر كم‌پشت و طاس بمراتب زيباتر و بهتر از يك سر كاشته شده با نماي غيرطبيعي و نازيبا مي‌باشد.

عضو عال بین الملی جراحی ترمیم مو
ISHRS
حمایت از مؤسسه محک
درمان جراحی
یك سر كم‌ پشت و طاس بمراتب زیباتر و بهتر از یك سر كاشته شده با نمای غیرطبیعی و نازیبا می‌باشد.و كاشت مو در دو کلمه خلاصه می‌شود.
 1. زیبا
 2. طبیعی بودن
پس بحث بر سر پرپشت یا كم ‌پشت بودن و یا از كدام تكنیك و روش استفاده كردن نمی‌باشد چرا اینكه یك كلاه‌گیس هم پرپشت است ولیكن طبیعی و زیبا نمی‌باشد. خلاصه كاشت مو مثل نواختن یك ساز می‌باشد كه ایجاد یك صدای دلنواز و آرام‌بخش فقط بستگی به تجربه، هنر، علم و تكنیك نوازنده دارد، در غیر اینصورت صدای تولید شده دلخراش خواهد بود.

درمان جراحی انواع بسیار دارد كه معروفترین آنها عبارتند از:

 1. گذاشتن Flap: به زبان ساده یعنی گذاشتن یك قطعه پوست مودار در ناحیه طاس سر
 2. كاهش وسعت پوست طاس: با برش های جراحی اقدام به برداشتن قسمتی از پوست ناحیه طاس می كنند كه وسعت ناحیه طاس را كاهش می دهد.
 3. گذاشتن الیاف مصنوعی شبیه مو داخل پوست ناحیه طاس و كم پشت
 4. كاشت موی زنده و بازسازی محل كم پشت و طاس
سه روش اول به دلیل ایجاد نمای نازیبا و غیرطبیعی و گذاشتن جای زخم و عوارض زیاد كمتر استفاده می شوند مگر به دلایل خاص .
روش سوم نیز به دلیل عوارض و خطرات ناشی از وارد کردن الیاف مصنوعی در بدن در اکثر کشورهای دنیا ممنوع می باشد.
روش چهارم كه در حال حاضر در تمام نقاط دنیا بیشتر از سه نوع اول استفاده میشود خود به چند طریق است.

 • روش Punch
 • روش FIT
 • روش FUT

در روش Punch ، دسته های مو برداشته شده و در محل گیرنده ،كاشته میشوند. به دلیل ایجاد نمای عروسكی و یا نمای الیاف مسواك و یا جاروئی، مورد پسند بیماران واقع نشده و در واقع خود این نمای مصنوعی، باعث ایجاد دلهره و نگرانی در شخص میشود. از این روش امروزه كمتر استفاده می شود.
اما نوع FUT و FIT با پیشرفت علم پیوند و كاشت مو، امكان ایجاد یك ظاهر و نمای كاملاً طبیعی را در ناحیه كم پشت و یا طاس می دهد.

چگونگی انجام روش FIT, FUT:
ابتدا از پوست مودار ناحیه پس سر و یا طرفین سر (كه فاقد گیرنده هورمون مردانه هستند) به مقدار موردنظر به روش جراحی FUT (نواری) و یا FIT (با Punch ظریف) برداشته می شود. سپس فولیكولاریونیت گرافت (FUG) ها به نواحی كم پشت یعنی بین موهای موجود و یا طاس منتقل میشوند. در محل گیرنده، تنها شكافهای ظریفی در حدود 1 میلیمتر (برخلاف روش Punch كه سوراخ هایی با برداشتن پوست ایجاد می شود) داده شده و گرافت ها در آنها كاشته می شوند.این شکافها انقدر ظریف هستند که احتیاج به بخیه ندارند.
رشد این موها در آینده، نمایی طبیعی و معمولی ایجاد میكند. بیماران از نتایج این روش بسیار راضی هستند.

افراد مناسب برای كاشت مو چه كسانی هستند؟

 1. مردان با ریزش موی آندروژنتیك و یا موهای كم پشت
 2. زنان باموهای كم پشت و نازك
 3. افرادی كه به دنبال بیماری های پوست سر و صدمات ناحیه سر و یا عمل جراحی قبلی در ناحیه سر و یا سوختگی دچار طاسی شده اند.
 4. افرادی كه به طور مادرزادی دارای ابرو و مژه كم پشت و یا فاقد آن می باشند.
 5. كسانی كه به دنبال جراحی ناحیه صورت، عمل لب شكری، ریش یا سبیل آنها به صورت خطی یا منطقه ای دچار طاسی شده است.
 6. كسانی كه به دنبال خالكوبی ابرو، چند سال بعد دچار كم پشتی و طاسی ابرو می شوند.
 7. افرادی كه قبلاً برای بازسازی طاسی و كم پشتی از روش های Flap و یا Punch استفاده كرده اند و از نمای غیرطبیعی آن نارضایتی دارند.

چگونگی روش جراحی :
قبل از عمل، ابتدا پزشك معالج باید ارزیابی كند كه كدام ناحیة مودار بدن شخص متقاضی كاشت مو، مناسب برای محل كم‌ پشت و یا طاس می‌باشد، البته تمام موهای بدن قابل انتقال و قابل رشد می‌باشند، لیكن موهای ناحیه پس سر، مناسب‌ترین از نظر میزان رشد، رنگ، قطر، شكل، حالت و تعداد می‌باشند.

برای برداشت موهای دلخواه و مناسب برای پیوند دو روش وجود دارد: FIT و FUT.

Fit با بانچ ظریف
در این روش برداشت موها با فرو كردن بانچ ظریف در پوست، فولیكول مو را خارج می‌گردد
در روش نواری یك نوار با طول و عرض مناسب برداشته و سپس زیر میكروسكوپ فولیكول‌های مو با دقت جدا می‌شوند

استفاده از این روش‌ها هركدام كاربردهای معینی دارند و هركدام از این روشها معایب و مزایای خاص خود را دارند و نمی‌توان به‌طور كلی گفت كدام روش جراحی بهتر است، انتخاب هركدام از یك طرف بستگی به شرایط فرد متقاضی عمل كاشت مو، و از طرف دیگر بستگی به علم، تبحر و تجربه پزشك معالج دارد و این پزشك معالج است كه برای هر بیمار می‌تواند یك روش جراحی خاص را توصیه كند.

در چه مواردی پزشك روش FIT را انتخاب می‌كند.

 • محل دهنده دارای اسكار (محل زخم قبلی بهر دلیل) باشد كه برداشت نواری مقدور نباشد.
 • تراكم موی دهنده در یك سانتی‌متر مربع خیلی كم باشد.
 • وقتی موهای خاص از نظر رنگ، قطر، رشد و اندازه مورد نظر باشد مثل پیوند مو برای ابرو و مژه و پزشك معالج مجبور باشد از هر قسمت بدن (ساق پا، ران- بازو و....) یك یا چند مدل مناسب و دلخواه پیدا كند و باید آنها را برای پیوند بردارد.
 • محل دهنده قبلی مو، اجازه برداشت مجدد نواری را ندهد.

دراین روش پزشك باید تبحر، مهارت و تجربه و علم كافی داشته باشد و با حوصله و دقت به‌وسیله پانچ پوست مودار را سوراخ و ریشه مو را سالم و دست نخورده بیرون بیاورد، در غیر اینصورت ممكن است ریشه مود در حین سوراخ كردن پوست بریده و جدا شود و نسجی كه به‌وسیله پانچ بیرون آورده می‌شود فاقد ریشه باشد، در صورت كاشت، موی رشد نخواهد كرد.
دراین روش باید موهای محل برداشت كاملاً تراشیده شود، و بسته به تحمل و حوصله بیمار و تبحر و تجربه و حوصله و دقت پزشك طی چندین مرحله (چند روز) موهای دلخواه برداشته و كاشته شود.

در چه مواردی پزشك روش FUT را انتخاب می‌كند?

 • وقتی كه تعداد زیادی از موهای مودر نظر در یك قسمت مثل پس‌سر باشد.
 • وقتی پوست محل دهنده از قابلیت ارتجاعی مناسب برخوردار باشد.
 • وقتی بخواهیم تعداد زیادی مو در یك جلسه بكاریم.
 • وقتی كه موهای شخص دهنده مجعد و مواج بوده و روش FIT ممنوع باشد.

در چه مواردی اسكار محل عمل باقی خواهد ماند؟

چنانچه متد جراحی توسط پزشك معالج درست انتخاب شده باشد و علم، تجربه، تبحر و هنر پزشك معالج به اندازه كافی باشد، نباید هیچ‌كدام از روش‌های استفاده شده عارضه‌ای از خود بجا بگذارد.

چگونه است؟ FUT و FIT روش برداشت و كاشت در متدهای

در روش FIT اگر گرافت‌ها با پانچ نمره بزرگ برداشته شود باید قبل از كاشت نسج‌های اضافی جدا و سپس كاشته شود. فولیكول مو را خارج میکنند 0.8-1.5mm دراین روش با فرو كردن پانچ‌های. ولیکن در روش FUT فولیكول‌ها زیر میكروسكوپ با دقت از نوار برداشته شده, جدا می‌گردند. و در نهایت با یك روش یكسان, موهای برداشته شده و در محل كاشته میشوند و فرقی با هم ندارند،

در پایان برداشت چه به روش FIT و چه به روش FUT محل برداشت چگونه ترمیم می‌شود؟

در روش FIT چنانچه از پانچ‌های با قطر كم و فواصل بین دو پانچ زیاد بهم نزدیك نباشد، محل برداشت و پانچ‌ها نیازی به بخیه كردن ندارد و با پانسمان معمولی می‌توان جلوی خون‌ریزی را گرفت ولیكن چنانچه اندازه پانچ‌های استفاده شده بزرگتر از معمول و فواصل دو سوراخ ایجاد شده نزدیك بهم باشد، پوست پاره می‌شود و نیاز به بخیه دارد.
در روش FUT، محل برداشت و برش بخیه و پانسمان می‌گردد.


صفحه نخست | درباره ما | ریزش موی سر | درمان جراحی | درمان غیر جراحی | تصاویر | مقالات | اخبار | سوالات متداول | ارتباط با ما